Liigu põhisisu juurde

Naise ja venna surm

1864. osutus Dostojevski elus üheks raskeimaks aastaks. 15. aprillil suri Dostojevski abikaasa Maria Dmitrjevna tiisikusse. Vaevalt kolm kuud hiljem, 10. juulil lahkus elavate kirjast vend Mihhail. 7. oktoobril suri mõttekaaslane kriitik Apollon Grigorjev. 

Pilt Mihhail Dostojevskist
Mihhail Dostojevski (1820–1864). Allikas

Venna näol jäi Dostojevski ilma ajakirja rahaasju haldavast tegevtoimetajast, Grigorjevi näol juhtivast kriitikust ning ideoloogist, kes tema maailmavaadet palju mõjutas. Ajakiri oli võlgades, lisaks võttis Dostojevski enda kanda ka venna võlad. Kuigi ta püüdis ajakirja väljaandmist jätkata, oli ta sunnitud 1865. aasta juunis  teatama ajakirja sulgemisest. Võlgadest pääsemiseks jäi üle loota vaid oma loomingule. Dostojevski kirjutas nooremale vennale Andreile:

Et majanduslikku olukorda pisutki leevendada ja ka võlausaldajaid  rahustada, sõlmis Dostojevski 1. juulil ülimalt riskantse lepingu kirjastaja Fjodor Stellovskiga. Ta andis suure ettemaksu eest kirjastajale õiguse avaldada Dostojevski kogutud teosed. Ohtlikuks tegi lepingu kohustus kirjutada kogutud teoste väljaande jaoks 1. novembriks 1866 täiesti uus romaan mahuga vähemalt 10 autoripoognat (üle 200 lk). Kui kirjanik poleks sellega hakkama saanud, oleks Stellovski olnud järgneva 9 aasta jooksul kõigi Dostojevski teoste ainuomanik õigusega neid autorile midagi maksmata avaldada. Nii pidi Dostojevski tegema „Kuritöö ja karistuse“ kirjutamises enne epiloogi valmimist pausi.