Pulmad Anna Grigorjevna Snitkinaga, sõit välismaale
Tänu stenograafiaprofessor Pavel Olhinile, kes saatis kirjanikule appi oma parima õpilase, suutis Dostojevski 26 päevaga dikteerida stenografist Anna Snitkinale romaani „Mängur“ ning tähtajast kinni pidada. Mõned kuud hiljem, 1867. aasta 15. veebruaril sai Anna Snitkinast Dostojevski teine abikaasa. Paar kuud hiljem sõideti pikemaks välismaale.
„Kuritöö ja karistuse“ honorar ei võimalda kadunud venna perekonna ja kirjaniku enda võlgu ära maksta ning võlausaldajate eest põgenemise eesmärgil ja uue romaani kirjutamiseks loomingulise rahu lootuses plaanis kirjanik välismaale sõita. Plaani teostamiseks palus ta ajakirja „Русский вестник“ (“Vene Sõnumitooja”) toimetajalt Mihhail Katkovilt avanssi uue romaani kirjutamiseks. Ta oli arvestanud, et vajab selleks 2000 rubla, mida Katkov ka lubas, kuid oli nõus selle raha andma kahes jaos, seega alguseks vaid 1000 rubla. Dostojevski andis sellest teada oma tulevasele abikaasale Anna Snitkinale:
(A. G. Snitkinale, Peterburi 1867)
Pikema selgituse leiab sellele eluperioodile Dostojevski kirjast oma heale tuttavale Apollinaria Suslovale:
(A. Suslovale, Saksamaa 1867. a kevad)
Laulatus toimus 15. veebruaril 1867 ja 14. aprillil sõitis noorpaar välismaale. Nad peatusid kõigepealt Saksamaal, külastades Berliini, Dresdenit, Hamburgi ja Baden-Badenit. Seejärel vahetasid Dostojevskid riiki, liikudes Saksamaalt kõigepealt Šveitsi ja sealt edasi Itaaliasse. Tulevase romaani “Idioot” esimesed visandid paneb Dostojevski kirja 1867. a. septembris Genfis, kus sündis ja suri ka ta tütar, ja jääb Šveitsi terveks aastaks. 1868. a. septembris kolib kirjanik Itaaliasse, kus kirjutab romaani novembri keskpaigani Milanos ning lõpetab selle 1869. a jaanuaris Firenzes.
Dostojevski plaanis uut romaani, kuid samal ajal püüdis ta selle valmimise kindlustamiseks oma ainelist seisu parandada. Talle saab kinnisideeks võimalus lahendada rahamured kasiinodes. Naise nõusolekul ruletil alustades ei suuda ta ka pärast suuri kaotusi siiski oma mängukirest loobuda. See toob kaasa lõputu rahahäda, asjade pantimise ja kõigilt tuttavatelt laenamise. Ja muidugi ei edenenud selles olukorras kirjutamine.
Neli aastat hiljem kirjutab Dostojevski naisele:
(A.G. Snitkinale, Wiesbaden 1871)
Naise mälestustes on kirjas, et ta algul siiski ei uskunud seda äkilist meelemuutust, kuid pidi hiljem tõdema, et mängukirest tervenemine tuli „äkki ja igaveseks“. Kindlasti aitasid sellele erineval viisil kaasa tütre Sofia (Sonja) surm kolme kuu vanusena ja juba pärast „Idioodi“ lõpetamist tütre Ljubovi sünd (14.09.1869). Teise tütre sünniga seoses meenutab naine, kuidas „õnn lõi meie peres taas särama“. Lisaks kandis Dostojevski naine saatusliku kirja saamise hetkel üsas poega, kes sai nimeks Fjodor.