Liigu põhisisu juurde

“Taskuvaras” / "Suri/Pickpocket" (1959)

Režissöör ja stsenarist Robert Bresson

Martin LaSalle ja Marika Green Robert Bressoni filmis "Taskuvaras"

Osades

Martin Lasalle – Michelle; Marika Green – Jeanne; Pierre Leymarie – Jacques; Dolly Scal – ema; Jean Pélégri – politsei-uurija

Kaasaegse (1950ndate) Pariisi taskuvaras Michel lähtub oma elus teooriast, et ühiskondlikud moraalireeglid ei peaks olema universaalsed, vaid erilistele inimestele tuleks lubada rohkem kui tavalistele. Nii sisustab ta oma päevi viimastelt raha ja väärisesemeid näpates, oma oskusi seejuures pidevalt lihvides ja täiustades nagu kunstnik. Ühel hetkel satub ta aga politsei-uurijaga kassi-hiire mängu, mis viib ootamatu lõpptulemuseni. 

“Taskuvargas” tuleb suurepäraselt esile režissöör Robert Bressoni, 20. sajandi kino ühe väljapaistvama autori iseomane minimalistlik, tänapäeva vaates isegi askeetlik filmikeel. Oma tööd kirjeldas Bresson liikuvate kujutiste ja helidega kirjutamisena ning osatäitjaid pidas modellideks, mitte näitlejateks. Kui näitlejaid iseloomustas tema järgi näimine, mis sobib pigem teatrisse, siis modelle olemine, mis filmikunsti olemusega palju paremini klapib. Kindlasti ei käsitlenud Bresson “Taskuvarast” “Kuritöö ja karistuse” ekraniseeringuna, kuid seosed nii Dostojevski loo kui tegelastega on filmis siiski ilmsed ning režissöör on tema tekstide tõlgendamist jätkanud ka hiljem (filmidega “Õrn olend” 1969 ja “Unistaja neli ööd” 1971).

Treiler

Poster. Allikas